Schemat zmian twarzy

Czy można wyszczuplić twarz?

Twarz można wyszczuplić za pomocą toksyny botulinowej (BOTOX), jednak dotyczy to tylko określonej grupy pacjentów. Podanie toksyny botulinowej w mięsień powoduje, że przestaje on pracować i relaksuje się. Wstrzyknięcie toksyny botulinowej w żwacz doprowadza do jego zmniejszenia, przez co dolna część twarzy wydaje się być smuklejsza, a kształt bardziej owalny i kobiecy. Zabieg ten przyniesie określony rezultat tylko u pacjentów z nadmiernie rozwiniętym i aktywnym żwaczem, który warunkuje kwadratowy kształt twarzy. Najlepsze rezultaty można osiągnąć stosując działanie wielopłaszczyznowe, czyli połączenie toksyny botulinowej z wypełniaczami. U osób z twarzą okrągłą lub pulchną, terapia toksyną botulinową nie zadziała.

Podanie toksyny botulinowej w żwacz pomaga również w leczeniu objawów bruksizmu, czyli nadmiernego zaciskania zębów lub zgrzytania nimi. Jednak zawsze przed podaniem toksyny botulinowej należy szerzej przyjrzeć się innym aspektom problemu, przede wszystkim wadom zgryzu.

Udając się na zabieg, należy wybrać doświadczonego lekarza, ponieważ podanie zbyt dużej ilości toksyny botulinowej może doprowadzić do nadmiernej relaksacji i osłabienia siły żucia.

dr Elżbieta Techmańska