książka

Skoncentrowane czynniki wzrostu CGD / komórki macierzyste

W ostatnim czasie dużo mówi się o komórkach macierzystych i zabiegach z ich wykorzystaniem. Zainteresowanie komórkami macierzystymi nie słabnie, a wręcz wzrasta z roku na rok. Na chwilę obecną stosuje się je w wielu dziedzinach medycyny, począwszy od neurochirurgii, kardiochirurgii, kardiologii, chirurgii szczękowo-twarzowej, reumatologii, chirurgii plastycznej, kończąc na medycynie estetycznej. Właśnie komórki macierzyste w medycynie estetycznej to bardzo interesujący temat. Do tej pory komórki macierzyste najczęściej uzyskiwano ze szpiku kostnego i tkanki tłuszczowej pacjenta-odpowiednio przygotowanej, aby odseparować AdiposeTissue-Derived Stem Cells ADSCs. W procesie hodowli komórkowej namnażano komórki, które potem używano w różnych terapiach regeneracyjnych.

Temat komórek macierzystych, tym razem komórek macierzystych CD34+( CD34 positive) /hemopotencjalnych, stał się znowu bardzo na czasie i jak zwykle w przypadku nowości wzbudza wiele kontrowersji i wywołuje dyskusje.

W ostatnim tygodniu miałam przyjemność uczestniczyć w pokazie/ szkoleniu z pozyskiwania CGF (concentrated growth factors – skoncentrowanych czynników wzrostu) wzbogaconych właśnie o komórki macierzyste CD 34+.

Co to właściwie jest CGD i czym różni się od znanego od lat osocza bogatopłytkowego? Powtarzając za firmą MEDIF, dystrybutorem technologii pozyskiwania CGF, “CGF, czyli skoncentrowane czynniki wzrostu to najnowsza, bezpieczna terapia w medycynie regeneracyjnej, wykorzystująca komórki macierzyste i czynniki wzrostu wyizolowane z krwi pacjenta poprzez innowacyjny proces preparacji w separatorach tkankowych”

Co jest tutaj nowego i lepszego niż w “zwykłym osoczu bogatopłytkowym”? Z tego co podaje firma MEDIFm przewaga CDG nad osoczem bogatopłytkowym to:

  • możliwość wydłużenia czasu uwalniania się czynników wzrostu – Jedna z form podawania CGD to CDG zawieszone w autologicznej fibrynie pozyskiwanej z części ubogopłytkowej osocza.
  • wzbogacenie czynników wzrostu właśnie o wyżej wspomniane komórki macierzyste krwi CD34+, dzięki unikatowemu systemowi separacji składników krwi.

Komórki te właśnie współdziałają z czynnikami wzrostu uwalnianymi z płytek krwi i wzmacniają procesy regeneracji.

Sam zabieg dla pacjenta nie różni się wiele od zabiegu z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego. Najpierw pobieramy krew. Różnica dotyczy specjalnej technologii separacji komórek krwi i przygotowania autologicznej fibryny .

Z przedstawionych opracowań naukowych efekty zabiegów są naprawdę bardzo dobre. Z niecierpliwością czekam na pierwsze efekty u pacjentek z pokazu. Jak tylko będą widoczne, zamieszczę moje obserwacje rezultatów na blogu.

dr Elżbieta Techmańska