Szukasz zabiegów, które dogłębnie stymulują skórę? Być może stymulatory tkankowe są właśnie dla Ciebie.
1. Co wpływa na starzenie się skóry?
Na proces starzenia się skóry wpływa wiele czynników m.in. niewłaściwa dieta, palenie tytoniu, choroby, źle dobrane kosmetyki do codziennej pielęgnacji. Poza tym proces regeneracji
i przebudowy skóry znacznie spowalnia już w dość młodym wieku, bo około 25 – 30 roku życia. Skóra zmienia kolor, zmienia się jej struktura, a nawet pojawiają się pierwsze zmarszczki.
2. Jak zapobiegać starzeniu się skóry?
Chcąc zapobiec starzeniu się skóry, przede wszystkim możemy zacząć stosować szeroko rozumianą profilaktykę, czyli zapobiegać tworzeniu się oznak starzenia. Sposób odżywiania powinien być zbilansowany, bogaty w witaminy pochodzące z warzyw i owoców. Ważne dla skóry jest również odpowiednie nawodnienie. W zależności od intensywności stylu życia powinniśmy wypijać odpowiednią ilość wody w ciągu doby. Ilość cukru w diecie powinna być ograniczona, ponieważ wpływa on na wzrost masy ciała, a także za jego przyczyną szybciej dochodzi do starzenia się białek i kolagenu w organizmie. W jak największym stopniu powinno się ograniczyć używki takie jak tytoń i alkohol, które jak wiadomo nie działają korzystnie nie tylko na skórę, ale na cały organizm. Należy też pamiętać o stosowaniu odpowiednich produktów do codziennej pielęgnacji, kremów z filtrem UV chroniących przed foto uszkodzeniami, a także o odpowiednim oczyszczaniu i nawilżaniu skóry.
Włączając zabiegi medycyny estetycznej do wczesnej profilaktyki oznak starzenia się skóry,
w delikatny i naturalny sposób wydłużamy jej młodzieńczy wygląd. Zabiegi takie, dzięki odpowiednio dobranym preparatom przez naszych lekarzy z E-med Academy pomogą utrzymać skórę w doskonałej kondycji.
3. Zabieg hamujące starzenie się skóry – naturalny efekt odmłodzenia.
Obecnie jednym z najskuteczniejszych zabiegów w medycynie estetycznej jest biostymulacja tkankowa, mająca na celu pobudzić wybrany obszar skóry do jej intensywnej regeneracji i co za tym idzie ujędrnieniu jej i zagęszczeniu. Efektem takiego zabiegu, jest nie tylko jędrniejsza skóra, ale również pełna blasku i odpowiednio odżywiona.
4. Czym są stymulatory tkankowe?
Stymulatory tkankowe stosowane są w zabiegach typu anti-aging, zwanymi również przeciwstarzeniowymi. Na rynku obecnie jest cała gama biostymulatorów. Mają one różne zastosowanie w zależności od potrzeb pacjenta. Zabieg najczęściej stosowany jest, aby zachować młody i naturalny wygląd, kiedy jeszcze nie pojawiły się pierwsze oznaki starzenia się skóry, jednak biostymulatory tkankowe z powodzeniem można stosować, gdy pojawiły się już widoczne zmiany w konturze twarzy, zmarszczki czy fałdy. Kuracja jest przeznaczona także dla mężczyzn, ponieważ odpowiednio dobrany preparat zatrzyma oznaki starzenia i zarazem nie nada sztucznego i przerysowanego wyglądu.
W szerokiej gamie biostymulatorów tkankowych możemy również znaleźć takie, które nie tylko przyczyniają się do rewitalizacji skóry, ale mają także właściwości wypełniające. Na rynku istnieje duża ilość preparatów i cały czas pojawiają się nowe. Podczas podyplomowego kształcenia lekarzy w E-med Academy, pacjenci mogą skorzystać, m.in. z preparatów: Profhilo, Polifill, Karsima, Crystalis, Radiesse, Lanluma (nowość), Lenisna (nowość) i wielu innych. Odpowiedni preparat dobierany jest indywdidualnie do potrzeb pacjenta podczas szkolenia lekarzy w E-med Academy.
Poniżej krótka charakterystyka wybranych preparatów.
Sculptra – kwas L-polimlekowy, który fizjologicznie występuje w organizmie człowieka. Jest preparatem uznawanym za najefektywniejszy w swoim działaniu. Preparatem tym, dzięki odbudowie warstwy kolagenowej można zniwelować „opadnięty kącik ust” czy tzw. „chomiki” oraz wiele innych defektów estetycznych.
Ellansè – Polikaprolakton (PCL) jest preparatem, który daje możliwość uzyskania nie tylko stymulacji kolagenu, ale również daje efekt wypełnienia. Świetnie sprawdzi się u pacjentów, którzy chcieliby wymodelować twarz, a przy okazji preparat Ellansè będzie przyczyniał się do produkcji kolagenu w skórze. Można nim wymodelować nos, spłycić zmarszczki, wyrównać asymetrię, czy powiększyć policzki.
Radiesse – hydroksyapatyt wapnia – to alternatywa dla kwasu hialuronowego. Preparat jest biokompatybilny. Efekty zabiegu widoczne są od razu i utrzymują się do 18 miesięcy. Preparat ma nie tylko zastosowanie w spłycaniu zmarszczek i modelowaniu twarzy, ale może zostać wykorzystany na grzbiety rąk, które również pokazują upływu czasu.
Stymulator Profhilo – ma możliwość odbudowania silnie zniszczonych tkanek, które zostały uszkodzone na skutek starzenia. Produkt ten można zastosować również w celu wysmuklenia twarzy, wymodelowania linii żuchwy. Dzięki nowoczesnej technologii produkcji skład preparatu został ulepszony przez eliminacje substancji chemicznych, które mogły powodować występowanie reakcji alergicznych.
5. Przeciwwskazania do wykonania zabiegów z użyciem biostymulatorów tkankowych.
Główne przeciwskazania to:
- ciąża
- karmienie piersią – laktacja
- choroby nowotworowe
- problemy z krzepnięciem krwi
- stany zapalne w obszarze zabiegowym
- aktywne choroby nowotworowe
- choroby autoimmunologiczne
- tendencja do tworzenia się bliznowców.
Źródła:
Dr Kinga Nicer, Stymulatory tkankowe – jedna kategoria, wiele możliwości terapeutycznych…, Częstochowa: 2016
Barbara Mietkowska, Biostymulatory tkankowe – skuteczny sposób na naturalne odmłodzenie skóry, 2022, https://www.medexpress.pl