Powiększanie ust

Zanim powiększysz usta

Pełne usta o kształtnych konturach kojarzą się z witalnością, zdrowiem i młodym wyglądem. Trudno się dziwić, że tak wiele kobiet decyduje się na coraz bardziej popularny w medycynie estetycznej zabieg modelowania ust. Jednak, aby skutkiem była poprawa wyglądu, a nie np. trout pout, czyli tzw. „kiełbasiane” lub „rybie” usta, warto dobrze wybrać lekarza.

Powiększone lub wymodelowane usta mogą uatrakcyjnić twarz, dodać kobiecie seksapilu i zmysłowości – pod warunkiem, że zabieg został wykonany profesjonalnie. Lekarz, który podejmuje się ingerencji w estetykę twarzy, powinien być nie tylko pasjonatem swojego zawodu, ale także odpowiedzialnym specjalistą.

Aby nadążać za szybko postępującymi zmianami w medycynie, lekarze odbywają liczne szkolenia uzupełniające wiedzę i praktykę, jak np. szkolenia z nici PDO, z wolumetrii, szkolenia doliną łez czy też mezoterapią igłową. Same kursy medycyny estetycznej nie wystarczą jednak, by być najwyższej klasy specjalistą. Poza dobrym sprzętem oraz znajomością nowoczesnych technologii, technik pracy, ważne są też doświadczenie i wrażliwość na zasady, jakimi rządzą się proporcje twarzy.

Usta mają swoją anatomię i strukturę, które należy brać pod uwagę przy planowaniu zmian. Zabieg nie powinien odebrać twarzy naturalnego wyglądu. Dokładna analiza warg, ustalenie pożądanego efektu czy też ewentualne przeciwskazania to podstawowe etapy przygotowania do zabiegu.

Bardzo ważną kwestią jest dbanie o zachowanie naturalnych proporcji twarzy pacjentek. U większości stosunek górnej wargi do dolnej wynosi 1/3 : 2/3. Ważne jest, aby zachować proporcje wielkości, objętości i kształtu ust do miejsca między podstawą nosa a górną częścią czerwieni wargowej oraz dolną granicą czerwieni wargowej i końcem brody. W prawidłowym modelowaniu ust znaczące są także szerokość, profil twarzy, jej różnego rodzaju asymetrie, a także kształt i wielkość nosa.

Ponadto, idealne estetycznie usta powinny być lekko zakrzywione, mieć wyraźnie zaznaczony tzw. „łuk Kupidyna”. Ważne też, by dolna warga pozostała dłuższa niż górna. Usta zbliżone do perfekcji wpisują się w proporcje twarzy. Idealna odległość między nosem a górną wargą wynosi 18-20 mm. Z kolei długość od dolnej wargi do podbródka powinna być dwukrotnie większa i mierzyć 36-40 mm. Znaczącym punktem jest też kąt wargowo-nosowy najlepiej o rozchyleniu do 85-105 stopni. Istotna jest też wklęsłość górnej części zarysu wargi, który określa się jako „punkt Glogau-Klein” (punkt G-K). Przy wypełnianiu ust ważne jest, by zwrócić na niego uwagę, by nie zniszczyć jego struktury (np. poprzez przepełnienie).

Należy pamiętać, że powyższe zasady dotyczą ust kobiecych (i to też nie wszystkich, ponieważ np. Azjatki mają inne proporcje twarzy). Przedstawiciele płci męskiej rzadko decydują się na modelowanie ust. Z zasady mają cieńsze usta niż kobiety. Niewielkie zainteresowanie mężczyzn takimi zabiegami należy więc uzasadnić faktem, że pełne i kształtne usta nie są cechą męską.